Radnice PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pondělí, 08 Prosinec 2008 00:21

Stará radniceÚvahy o výstavbě radnice ve Stárkově se objevily už v 15. století. Z roku 1575 existují první zmínky o její existenci. Radnice byla majestátním domem, který převyšoval ostatní, měla poschodí a na věžičce hodin ciferník s jednou ručičkou a číslicemi od 1 do 24. Není přesně známo, kde stála, ale nebylo to na místě té dnešní.

Po požáru v roce 1622 byla postavena provizorní dřevěná radnice, ke které byly později zakoupeny hodiny a mlátící zařízení, byla postavena již na místě dnešní radnice.Roku 1666 nebyla městská rada s provizorní radnicí spokojena a podala vrchnosti žádost o povolení nové stavby. V roce 1670 převzal nájemce nové radnice úřad radního výčepu: "Musel pilně pivní výčep vésti, aby řádně uspokojil potřeby radních i občanů, zároveň ochránil radnici od škod." Radnice byla majestátní, s poschodím, hodinami a věžičkou. V roce 1780 byly hodiny vyměněny za větší, v roce 1807 byla radnice přestavěna, byl zřízen nový hostinec, konírna a stáj pro krávy. K tomu muselo město přijmout půjčku od svých občanů.Radnice

Dne 1. května 1854 byl položen základní kámen ke stavbě přední části radnice. Po šesti letech byl položen ještě kámen k zadní části. Vedle běžného hostince obsahovala radnice pokoje pro cizince, sál v horním patře, kde se konalo hodně zábav, dole divadla a "sportovní produkce". K útulnému radnímu výčepu patřilo i řeznictví. Přesto jako radnice tato budova příliš nefungovala, stejně jako v dřívější době se obecní kancelář nacházela v domě tehdejšího starosty.

Radnice byla vždy velmi reprezentativní budovou Stárkova, také velmi drahou, na kterou si město vždy muselo půjčit od svých občanů nebo kvůli ní zastavit majetek.

Radnici prošla za posledních deset let rozsáhlou rekonstrukcí, která vyvrcholila opravou fasády v roce 1999. Nad hlavním vchodem můžeme vidět jednu z verzí znaku Stárkova.

Aktualizováno Pondělí, 08 Prosinec 2008 23:29
 
© 2019 Město Stárkov
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.